معرفی روستای خدیجه خاتون

 

روستای خدیجه خاتون در 24 کیلومتری جنوب شهر قم واقع شده است. قدمت روستای خدیجه خاتون به قرن هفتم هجری برمی گردد که وجود امامزاده بی بی خدیجه خاتون از نوادگان امام صادق (ع) باعث تغییر نام این روستا به نام این امامزاده شده است. به گفته اهالی روستا، قبل از آن زمان هم روستا دایر بوده است که البته کسی از روستاییان نام قبلی این روستا را نمی دانستند. این روستا دارای 189 خانوار با جمعیت 621 نفر می باشد که شغل اکثر آنها کشاورزی و دامداری است. در گذشته اهالی این روستا به کشت گندم – جو – صیفی – یونجه – پنبه– کنجد– نخود – شاهدانه و خشخاش اقدام می‌نمودند. درآن زمان باغ کمتر و بیشتر زراعت بوده است.

روستای علی آباد نیزار

روستای علی آباد نیزار در 55 کیلومتری جنوب قم واقع شده است. این روستا که مردم بومی به آن علی آباد قهستان می‌گویند، حدود 1000 سال قدمت دارد. قهستان نام بومی کوهستان می‌باشد و از آنجا که روستای علی آباد یک روستای کوهستانی می‌باشد، این نام برای آن انتخاب شده است، اما در مدارک ثبت شده نام این روستا علی آباد نیزار می‌باشد. این روستا دارای 95 خانوار با جمعیت 302 نفر می‌باشد، که شغل اکثر آن‌ها کشاورزی و دامداری است. در 50 سال گذشته اهالی این روستا به کشت گندم – جو– لوبیا – عدس– پیاز– هویج– نخود – کنجد– شاهدانه و صیفی‌جات اقدام می ‌نمودند. در این زمان باغ کمتر و بیشتر زراعت بوده است. در حال حاضر بدلیل وقوع خکشسالی‌های شدید محصول زراعی روستا جو و گندم می‌باشد.

روستای خلج آباد

 روستای خلج آباد يكي از روستاهاي شهر قم مي باشد كه در 25 کیلومتری شهر قم قرار دارد. روستای خلج آباد حدود 1200 سال قدمت دارد . به گفته اهالی روستا خلیج ها اولین کسانی بودند که از سلفچگان به این مکان کوچ کرده و این روستا را بنا کرده اند. به همین دلیل نام این روستا خلج آباد می باشد.این روستا دارای108 خانوار با جمعيت 343 نفر می باشد که شغل اكثر آنها کشاورزی و دامداری است. در 50 سال گذشته اهالی این روستا به کشت گندم – جو – شبدر – یونجه – پنبه– چغندر – نخود – زیره اقدام می‌نمودند. در این زمان باغ کمتر و بیشتر زراعت بوده است. در حال حاضر بدلیل وقوع خکشسالی های شدید تنها محصول زراعی روستا جو می باشد.

روستای طایقان

 روستای طایقان يكي از روستاهاي شهر قم است كه در 18 کیلومتری شهر قم قرار دارد. به گفته اهالی روستا قدمت روستای طایقان به حدود 1300 سال پیش، یعنی زمان عبدالملک مروان برمی­گردد. نام قبلی روستا "داغون" بوده است و حدود صد سال است که این نام به طایقان تغییر یافته است اما بسیاری از اهالی و مردم روستاهای دیگر این روستا را به همان نام قبلی یعنی "داغون" می نامند. این روستا دارای 258 خانوار با جمعيت 845 نفر می باشد که شغل اكثر آنها کشاورزی و دامداری است. در گذشته اهالی این روستا به کشت گندم – جو –صیفی–یونجه–پنبه–شاهدانه و خشخاش اقدام می‌نمودند. درآن زمان باغ کمتر و بیشتر زراعت بوده است.

روستای چشمه علی

 

روستای چشمه علی از توابع بخش سلفچگان دارای 55 خانوار با جمعيت 172 نفر می باشد که شغل اكثر آن‌ها کشاورزی و دامداری است. در گذشته اهالی این روستا به کشت گندم – جو – صیفی – یونجه – پنبه– کنجد– چغندر – شاهدانه و هویج اقدام می‌نمودند. درآن زمان باغ کمتر و بیشتر زراعت بوده است.در حال حاضر بدلیل وقوع خکشسالی های شدید تنها محصول زراعی روستا جو می باشد. در سال 1343 سطح مراتع این روستا زیاد بوده ولی از سال 1362 بدلیل اختلاف اسنادی با گنداب مقداری از مراتع روستا به مراتع روستای گنداب جابجا شده است و از سطح مراتع روستا کم شده است.

آغاز کار پروژه ترسیب کربن در دهستان قنوات در روستای دولت آباد

در تاریخ 98/3/20 جلسه توجیهی پروژه ترسیب کربن در روستای دولت آباد از توابع دهستان قنوات بخش مرکزی قم برگزار شد. در این جلسه آقای خراسانی کارشناس پروژه ترسیب کربن و خانم انارکی حضور داشتند.این جلسه با حضور شورا و دهیار روستای دولت آباد برگزار شد. مهندس خراسانی ابتدا توضحیاتی درباره...

معرفی روستای ملک آباد

روستای ملک آباد از توابع دهستان قمرود بخش مرکزی در فاصله 25 کیلومتری از شهر قم قرار دارد. این روستا دارای 81 خانوار می باشد که شغل اصلی آنها کشاورزی و دامداری می باشد. کشاورزی غالب این منطقه یونجه کاری می باشد و دامداری بیشتر گوسفند و بز است.آب شرب این روستا توسط تانکر تامین می شود و همچنین بخشی از آب کشاورزی توسط فاضل آب تامین می شود که مشکلات بهداشتی را برای ساکنین روستا فراهم کرده است.